Poslanica Rdečega križa Slovenije ob Svetovnem dnevu prve pomoči 14. septembra 2024
Prva pomoč in šport
Spoštovane prostovoljke, prostovoljci, strokovne sodelavke in sodelavci Rdečega križa Slovenije!
Dovolite mi, da se vam ob Svetovnem dnevu prve pomoči najprej iskreno zahvalim za vaš dragocen čas, znanja in izkušnje, ki jih posvečate enemu najpomembnejših in tudi najbolj humanih dejanj - prvi pomoči.
Nedavna neurja so nas ponovno opomnila, kako pomembno je najprej poskrbeti za varnost, da bi lahko pomagali pomoči potrebni osebi. Hkrati pa so navedeni dogodki izpostavili, da so številne strukture in reševalne službe preobremenjene.
Evropsko nogometno prvenstvo in olimpijske igre so poskrbele, da smo lahko za kratek čas odložili naša dela in skrbi ter bodrili naše športnice in športnike. Šport pogosto zaznamujejo tudi športne poškodbe pri tekmovalcih. Med olimpijskimi igrami je žal prišlo tudi do tragičnega dogodka - zastoja srca boksarskega trenerja iz Samoe gospoda Lionela Elika Fatupaito. Navedeni dogodki poudarjajo, da morajo biti znanja in veščine prve pomoči dostopna vsakomur. Vsakdo lahko reši življenje, kar so letos vneto dokazovali tudi naši najmlajši na državnih preverjanjih znanj prve pomoči, ki so potekala v Slovenskih Konjicah.
Rdeči križ Slovenije je del Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC), ki vse od ustanovitve stremi k reševanju življenj in osveščanju oseb za dajanje prve pomoči. V sodelovanju z zaposleni in prostovoljci v 192 nacionalnih društvih Rdečega križa (RK) in Rdečega polmeseca (RP) po vsem svetu vsako leto usposobimo za dajanje prve pomoči milijone oseb.
Poleg usposabljanja oseb za dajanje prve pomoči je eno najpomembnejših poslanstev nacionalnih društev RK in RP opozarjanje na sam pomen prve pomoči. Zaradi pomanjkanja pravočasne ali neustrezne prve pomoči vsako leto umre oziroma utrpi za zdravje negativne posledice na milijone ljudi. Prva pomoč z oživljanjem je ključno dejanje za učinkovito in hitro zdravljenje poškodb in bolezni, s čimer se poveča možnost preživetja. Temeljni postopki oživljanja mimoidočih za dva- do štirikrat povečajo možnost za preživetje osebe v primeru zastoja srca.
V letu 2024 bomo, tako kot pretekla leta, poudarjali pomen vseživljenjskega učenja prve pomoči. Medse vabimo otroke, mladostnike, odrasle in starostnike, da se naučijo oziroma obnovijo svoja znanja prve pomoči. Vabimo tudi športnike, ki bodo zgled našim najmlajšim pri učenju tako pomembne veščine kot je prva pomoč. Vsako človeško življenje je pomembno, zato moramo svoja znanja in veščine prve pomoči redno obnavljati.
»Vsakdo lahko reši življenje.«
Cvetka Tomin mag. Ana Žerjal
generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije predsednica Rdečega križa Slovenije