Služba RKS za poizvedovanje

(poizvedovalna dejavnost)

Predstavitev Službe RKS za poizvedovanje

 

Služba za poizvedovanje, ki deluje pri Rdečem križu Slovenije je članica mednarodne Mreže za obnavljanje družinskih vezi (Mreža ODV), katero sestavljajo Mednarodni odbor Rdečega križa in njegove regijske delegacije ter nacionalne službe za iskanje pogrešanih drugih nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca.

Služba je ustanovljena na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije in deluje v skladu z ženevskimi konvencijami in dopolnilnimi protokoli h konvencijam, zakonom in notranjimi pravili. Na podlagi konvencij in zakona služba vodi določene zbirke podatkov in je na tej podlagi zavezana izdajati potrdila in druge listine.

Osnovno poslanstvo službe je preprečevanje stisk oseb, ki so ločeni od svojcev zaradi vojne, oboroženih spopadov, nasilja, naravnih in drugih nesreč ter migracij. V ta namen služba sodeluje pri iskanju pogrešanih oseb, prenaša družinska sporočila in sodeluje pri obnavljanju družinskih vezi. Kot sestavni del Mreže ODV služba tudi pomaga pri pojasnjevanju usode pogrešanih oseb in sodeluje z vladnimi in nevladnimi organizacijami na področju dela.

Služba RKS za poizvedovanje pri izvajanju svojih nalog in v okviru Mreže ODV redno sodeluje z drugimi nacionalnimi društvi Rdečega križa in Rdečega polmeseca, Mednarodno službo za iskanje pogrešanih (ITS) v nemškem Bad Arolsnu ter regijsko delegacijo MORK v Beogradu.

Delo službe usmerja Svet, ki ga sestavljajo predstavniki Glavnega odbora RKS, resornih ministrstev in humanitarnih organizacij, posebna pozornost pa je namenjena medresorskemu sodelovanju in medsebojni harmonizaciji delovanja, strokovnemu izobraževanju in usposabljanju ter aktivnemu vključevanju v sistem zaščite in reševanja.

Pri odzivu na naravne in druge nesreče je služba vključena v delovanje Uprave RS za zaščito in reševanje, enako tudi v primeru izrednih razmer. V primeru vojne je delovanje službe opredeljeno z zakonom in sicer v obliki Nacionalnega urada za obveščanje.

Dodatna pojasnila lahko prejmete tudi na Rdečem križu Slovenije, Službi RKS za poizvedovanje, Mirje 19, SI - 1000 Ljubljana, tel.: 01 2414 338, elektronska pošta: rfl@rks.si.

 

Za stranke -- druga svetovna vojna: Posamezniki lahko neposredno pridobijo gradivo, namenjeno pojasnjevanju usode žrtev vojnega nasilja iz druge svetovne vojne na nekaterih slovenskih in tujih ustanovah, saj je Rdeči križ Slovenije v letu 2009 izročil arhivsko gradivo, vezano na drugo svetovno vojno Arhivu Republike Slovenije in teh izvirnikov ne hrani več.

 

Za stranke -- Zahtevek za izdajo potrdila: Zahtevek za izdajo potrdila je obrazec, na podlagi katerega RKS vpogleda v zbirke podatkov in v primeru vnosa v zbirko izda potrdilo. Obrazec zagotavlja potrebno podlago za obdelavo osebnih podatkov iz vodenih zbirk, ki jih ureja Služba RKS za poizvedovanje.

 

Za stranke -- Vloga za iskanje pogrešanih - Tracing request: Vlogo za iskanje pogrešanih izpolnimo na pogovoru z osebo, ki išče svojce oz. bližnje. Vloga mora biti podpisana s strani osebe, ki jo vlaga (iskalec) in s strani Rdečega križa (Območno združenje oz. Zveza združenj RKS). Vlogo ob sprejemu podpiše in žigosa sekretarka oz. sekretar ali strokovni sodelavec RKS. 

Združevanje družin

Poizvedovalna dejavnost

Za vsakega starša ali skrbnika je grozljiva izkušnja, če otroka le za trenutek izgubi iz svojega vida ...

 

... Kako grozno mora biti vsem tistim, ki svojih otrok že več let niso objeli, ker so ti v drugi državi.

Rdeči križ Slovenije trenutno sodeluje pri zbiranju sredstev za združitev otroka s starši, ki trenutno živijo v različnih državah. Pomagate tako, da pošljete sms z besedo BEGUNCEM5 ali BEGUNCEM na 1919.

Sredstva lahko tudi nakažete na račun:

SI56 0310 0111 1122 296

odprt pri SKB BANKA D.D., Ajdovščina 4, 1000 LJUBLJANA 
Prejemnik: Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana

Sklic: SI00 96880
BIC BANKE: SKBASI2X
Koda namena: CHAR
Namen: Združevanje družin

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.